Її робота безпосередньо пов'язана практично з усіма органічними процесами. Особливо часто трапляються випадки хвороб ЩЗ у жінок і дітей. Як розпізнати проблему на початковій стадії, щоб убезпечити себе і свою дитину – у тому числі ще не народжену?
Аналіз крові на вільний тироксин (гормон щитовидної залози Т4 вільний, FТ4, FreeT4) необхідний для перевірки функції «щитовидки». Цей гормон виробляє сама щитовидна залоза, він активізує швидкість безлічі процесів метаболізму, у тому числі розщеплення ліпідів (жирів) та вуглеводний обмін.
Коли потрібно перевірити FT4?
Дорослим людям, особливо жінкам, здати аналіз потрібно при:
- депресії, перепадах настрою, погіршенні пам'яті;
- збоях циклу, безплідності, зниженні лібідо;
- випаданні волосся без видимих причин, проблемах зі шкірою (у т. ч. сильна сухість);
- різкому наборі ваги при нормальному або поганому апетиті;
- набряках, запорах чи проносах;
- швидкій стомлюваності, слабкості, порушенні пульсу, витрішкуватості (екзофтальмі) та ін.
Вагітним цей аналіз обов'язково призначається при схильності до захворювань ЩЗ, причому така схильність може вперше розвинутися у період вагітності.
Дітям за допомогою аналізу FТ4 діагностують вроджений гіпотиреоз, а також обов'язково призначають його малюкам, чиї мами мають захворювання ЩЗ.
Іноді спочатку лікар-ендокринолог призначає аналіз на ТТГ – тиреотропний гормон, який виробляється в гіпофізі і безпосередньо впливає на роботу щитовидної залози. Але частіше, особливо коли є симптоми зі списку вище, обидва ці аналізи проводяться одночасно. Це дозволяє відразу встановити повну картину стану:
- підвищений ТТГ при нормі FТ4 вказує на ризик гіпотиреозу (недостатність функції ЩЗ);
- підвищений ТТГ при зниженому FТ4 – гіпотиреоз вже є.
Не відпускайте проблему на самоплив! Здати аналізи «щитовидки» – швидко та доступно. А якщо зробити це вчасно і зловити хворобу на ранній стадії, можна уникнути багатьох серйозних ускладнень.
Подбайте про себе та своїх близьких! Бажаємо вам міцного здоров'я :)