Зелений, чорний, білий, червоний, ромашковий, з жасмином, імбиром або лимоном, з манго, м'ятою та ароматом карамелі – ми знаємо і вживаємо ці сорти чаю щодня. Але найкориснішим і недооціненим у всьому світі, крім Японії, можна сміливо назвати чай матча.
Чай матча: користь
Матча (японською «маття») – улюблений чай середньовічних буддійських монахів, з їхньої подачі він поширився по всьому світу. На жаль, у європейських країнах про нього лише починають дізнаватися.
Чай матча корисний для всіх, але для жінок – особливо. Якщо у тебе немає протипоказань до вживання цього продукту, він обов’язково має бути у твоєму щоденному раціоні. І ось чому.
- Захищає від передчасного старіння: цей зелений порошок багатий на антиоксиданти, які захищають твої клітини від мутацій і шкідливого впливу вільних радикалів, а організм – від передчасного старіння. Завдяки тим самим антиоксидантам, матча служить профілактикою проти раку.
- Допомагає схуднути: матча містить катехіни, які сприяють окисленню жирів, прискорюють метаболізм та знижують рівень «поганого» холестерину в крові. Таким нехитрим способом ти можеш пити чай матча і худнути або ж зберігати фігуру стрункою.
Крім того, він знижує рівень цукру в організмі та надає відчуття ситості, тому матча – ідеальний продукт для вечірнього чаювання. На відміну від зеленого чаю, у ньому набагато менше кофеїну, тож після нього ти зможеш нормально заснути. Але все ж не варто його пити за 3-4 години до сну. - Допомагає боротися з гормональним акне: східні дослідження доводять, що чай матча містить речовини, які допомагають збалансувати гормональний рівень. Зокрема, він нормалізує рівень андрогену та тестостерону – "чоловічих" гормонів, відповідальних за появу прищів та акне у жінок. Вони змушують наші сальні залози виробляти більше себуму, через що клітини шкіри швидше відмирають, забиваючи пори. Так і утворюються акне.
Якщо у тебе часто з’являються прищі в зоні щелепи та підборіддя – це гормональні. Особливо такі болючі кістозні акне (білі акне з твердим стержнем, який "сидить" глибоко всередині, а не як у звичайних прищів – ближче до поверхні) виникають під час циклу. Багато дерматологів в Азії рекомендують дівчатам з такими симптомами пити чай матча кожного вечора. Матча допомагає знизити рівень "чоловічих" гормонів. Проте, це не може бути єдиним рішенням при гормональних акне у запущеному стані. У такому випадку варто звернутися до лікаря, який призначить лікування для нормалізації гормонів. - Підсилює концентрацію уваги: чай матча допомагає не лише тілу залишатися в тонусі, але й мозку. Він сприяє концентрації уваги та покращує розумову діяльність, пам’ять.
- Робить тебе щасливою: цей зелений порошок містить багато амінокислот, одна з яких – L-теанін. Саме вона сприяє виробленню серотоніну та дофаміну, які підвищують настрій та допомагають позбутися стресу.
Протипоказання до вживання матча
Чай матча дуже корисний, і головним протипоказанням до його вживання може бути тільки індивідуальна непереносимість.
Також варто зазначити, що матча, який вирощений у Китаї, має високу концентрацію свинцю. Цей елемент дуже негативно впливає на здоров'я, тому не варто взагалі купувати чай із цього регіону Азії.
Чому тоді весь чай, завезений з Китаю, не шкодить? Справа в листях. У Китаї рівень свинцю в повітрі катастрофічно високий, а чайні листя вбирають його, як губки. Коли ти заварюєш звичайний крупнолистовий чай з Китаю, більша частина свинцю залишається в листках і майже не потрапляє у воду. З матча все складніше, оскільки цей сорт чаю перемелюють на порошок. У результаті ти п'єш самі листя, а з ними й свинець.
Вихід один – слідкуй за країною-виробником.
І ще, як і з будь-яким корисним продуктом, варто знати міру. Не пий більше чашки-двох на день, інакше ефект буде зовсім протилежним.
Як обрати чай матча та де купувати?
Як ми вже зазначили, Китай не підходить. Він може бути лише постачальником, але не виробником якісного чаю матча. Оскільки цей напій родом з Японії, логічно обирати матча саме від японських виробників. Це гарантує високу якість продукту, за якою суворо стежать японські регуляторні служби. Також якісний чай можна знайти в Кореї, хоча його смак і колір можуть трохи відрізнятися від японського через різні кліматичні умови. У Японії плантації матча затіняють рисовою соломою, а рослини часто підживлюють азотом (одним із чотирьох основних елементів для життя), що надає чаю більш насичений колір. Однак це не означає, що корейський матча поганий – він повністю органічний. Отже, вибирати варто між японським та корейським чаями. У нашій країні чай матча можна придбати в еко-крамницях, на сайтах органічних продуктів, а також на глобальних платформах, таких як iHerb. Натуральний матча має вигляд яскраво-зеленого порошку дуже дрібного помелу. При покупці звертайте увагу не тільки на колір порошку та країну-виробника, але й на дату виробництва.
І пам’ятайте: органічний продукт, який завозять до нас з Азії, не може коштувати дешево. Стандартна ціна в світі – приблизно 10$ за 40-50 г. Тож, якщо бачите 100-грамову упаковку за 50 гривень, не варто її купувати.
Як заварювати чай матча
Існує багато способів заварювання чаю матча – від лате до фрапе і, власне, самого чаю. Ця зелена суміш виглядає дуже апетитно і має приємний смак. Якщо тобі потрібні рецепти, скроль далі.
Що знадобиться для всіх рецептів заварювання матча:
- Часен – бамбуковий вінчик для збивання чаю матча
- Часаку – дерев’яна мірна ложка
- Матча – виготовляється у вигляді яскраво-зеленого порошку
Рецепт чаю матча
У попередньо прогріту чашку залий одну часаку (половину чайної ложки) матча 50 мл помірно гарячої води. Збий масу вінчиком до утворення піни. Готово, чай матча готовий.
Якщо ти п'єш матча вперше, спробуй відпити трохи чаю; за бажанням можна додати ще води і знову збити. Калорійність 100 мл чаю матча – 9 ккал.
Рецепт матча-лате
Прогрій чашку, а потім всип у неї 2 грами порошку матча (1 ч.л.). Залий чай 100 мл гарячої води (не більше 85 градусів). Збий зелену суміш вінчиком часен, щоб утворилася легка пінка. Підігрій 50 мл молока, але не доводь до кипіння. Збий молоко капучінатором. Якщо у тебе його немає, можна взяти вершки і збити їх вінчиком до утворення піни. Калорійність такого напою на чашку (100 мл) становить лише 25-35 ккал залежно від жирності молока.
До речі, з матча-порошку готують не лише напої. Його можна додавати в десерти, смузі, каші, соки, морозиво і навіть у суп. Тож, вперед до досліджень!