Багато хто з нас лише краєм вуха чув, що існує фрукт під назвою айва, що він чимось корисний для здоров’я, а ще з нього готують неймовірно смачне варення. Усе це чиста правда. Яскраво-жовтий твердий фрукт, який легко сплутати з грушею чи яблуком, дійсно має корисні властивості, містить цінні вітаміни та підходить дівчатам, які стежать за своєю фігурою. Зараз якраз сезон айви – у цей час вона найспіліша і найсмачніша. Не пропустіть можливість поласувати цією смакотою та водночас зміцнити свій імунітет до зими.
Корисні властивості айви
Айва справді є родичкою яблука та груші, але, на відміну від них, її плоди не вживаються у сирому вигляді. М’якоть цього фрукта потрібно піддавати термічній обробці – наприклад, варити те саме знамените варення. Після цього айва стає м’якою, соковитою та розкриває свій чарівний смак і аромат.
Користь айви відома ще з давніх часів: на Стародавньому Сході «золоте яблуко» застосовували для лікування захворювань печінки, шлунково-кишкового тракту та очищення крові. А греки вважали, що айва покращує репродуктивну функцію і у жінок, і у чоловіків, тому в їхній міфології вона завжди виступала символом плодючості.
Які вітаміни містяться в айві? Перш за все, ароматний фрукт містить велику кількість вітамінів А та С, які відповідають за молодість і міцний імунітет. Крім цього, в айві є вітаміни групи В (здорові нерви та нормальний гормональний фон), Е (красива шкіра та блискуче волосся) і РР.
Чим корисна айва? Користь айви полягає не тільки у вітамінах. «Золоте яблуко» багате на макро- та мікроелементи, необхідні для нашого здоров’я: у м’якоті плоду містяться пектини, калій, натрій, яблучна, лимонна і тартарова кислоти. Айва багата на антиоксиданти, дубильні речовини, амінокислоти, ефірні олії та катехіни – речовини, що запобігають розвитку раку.
Скільки калорій в айві? Цей фрукт безпечний для фігури, адже містить лише 57 ккал на 100 г. Завдяки високому вмісту клітковини айва чудово підходить для дієтичного харчування та входить до раціону всіх, хто прагне схуднути природним і здоровим способом.
Що ще корисного в айві? Варто відзначити, що цей осінній суперфуд – справжня скарбниця антиоксидантів, які запобігають передчасному старінню та продовжують молодість. Айва має потужні противірусні властивості: вживаючи варення з айви, ви захистите свій організм від сезонних вірусних захворювань.
Калій, яким багата айва, разом із вітамінами групи В допомагає запобігти гіпертонії та зміцнює серцево-судинну систему. Пектини очищають шлунково-кишковий тракт від шлаків і виводять токсини, а також нормалізують травлення та запускають метаболізм.
Чи є протипоказання до вживання айви?
Шкода від айви обумовлена лише тим, що цей фрукт не можна вживати у сирому вигляді, оскільки він може викликати запори та негативно впливати на роботу кишківника. Айва протипоказана людям, які страждають на плеврит (захворювання легенів), а також тим, хто має проблеми з голосовими зв’язками чи гортанню.
Є інформація, що айву не рекомендується вживати людям, чия робота пов’язана з постійним спілкуванням, співами, виступами чи іншими проявами голосової активності.
Як їсти айву: страви та рецепти
У сирому вигляді їсти айву майже неможливо: через високий вміст дубильних речовин вона сильно в’яже, до того ж дуже тверда. Але якщо її приварити або запекти, айва може стати справжньою «королевою» багатьох страв. Після термічної обробки плід стає м’яким, набуває насиченого, ні з чим незрівнянного аромату та смаку, а також золотисто-жовтого кольору.
Що робити з айвою? Найкраще приготувати з неї варення! Це основна страва, яку готують із цього фрукта. Крім того, айва чудово підходить для інших корисних десертів – цукатів, желе, мармеладу, джему. Її можна додавати в пироги та печиво, а також варити з нею компоти.
Як приготувати айву, щоб розкрити її смак у несолодких стравах? Ароматний фрукт чудово доповнює рецепти з м’ясом, нейтралізує жирність ситних м’ясних страв, його можна поєднувати із сиром (особливо дор блю та іншими видами з блакитною пліснявою), грибами, а також тушкувати разом із овочами.
Варення з айви з горіхами та апельсином
Пропонуємо смачний і корисний рецепт варення з айви з додаванням горіхів та апельсина. Це справжня вітамінна бомба! Варення б’є рекорди за вмістом вітаміну С, а завдяки горіхам забезпечує організм корисними рослинними жирами. Сміливо смакуйте його з теплим чаєм, але не забувайте про міру!
Інгредієнти:
- 2 кг очищеної айви
- 2 кг цукру
- 1 л води
- 1-2 апельсини
- 2 склянки грецьких горіхів
Як приготувати:
- Очищену айву наріжте часточками. Лушпиння та серцевину проваріть протягом 20 хвилин, після чого залийте відваром часточки айви та проваріть їх близько 10-15 хвилин.
- Злийте готовий сироп, додайте цукор і доведіть до кипіння.
- Залийте айву цукровим сиропом і залиште на 12 годин.
- Апельсини помийте, наріжте часточками та додайте до айви.
- Туди ж додайте подрібнені грецькі горіхи.
- Варіть усе разом близько 40 хвилин.
А ви любите айву? Поділіться своїми улюбленими рецептами!