Рукола – це листова зелень, широко використовувана в салатах. У неї багато назв у різних країнах світу, зокрема такі, як ерука, індау, гусеничник, рокет і рукола. Багато хто полюбив цю ароматну зелень за її різкуватий, пікантний смак, але інша частина гурманів через гірчинку не може прийняти цю корисну рослину.
Чим корисна рукола?
Рукола має широкий спектр корисних властивостей, включаючи зниження ваги, попередження розвитку ракових клітин, покращення здоров’я кісток і зору. Вона володіє високою антиоксидантною активністю і корисна для шкіри. Також допомагає зміцнювати мозок, покращувати метаболічні функції, засвоєння мінералів і зміцнення імунної системи. Крім того, рукола багата на хлорофіл, який запобігає пошкодженню печінки та структури ДНК, тому її рекомендують вживати під час вагітності.
Вітаміни, мінерали, фітохімічні речовини та антиоксиданти, що містяться у кожному листочку руколи, безумовно, корисні для тих, хто включає її у свій раціон. Нижче – 7 головних причин.
Скарбниця антиоксидантів
Рукола є чудовим джерелом антиоксидантів і може значно підвищити показник ORAC (коефіцієнт поглинання кисню) в організмі, тобто здатність антиоксидантів поглинати вільні радикали.
Антиоксиданти підтримують здоровий баланс ферментних реакцій у клітинах, водночас шукаючи й нейтралізуючи вільні радикали, що спричиняють різні захворювання. Завдяки своїм властивостям рукола чудово допомагає підвищити рівень імунітету в організмі.
Вітамін К
Рукола багата на вітамін К, який корисний для кісток, відіграє важливу роль у їх формуванні та відновленні. Він сильніший за кальцій і значно корисніший для підтримання щільності кісткової тканини. Крім того, вітамін К сприяє належному засвоєнню кальцію, регенерації м’язів, згортанню крові, а також швидкому загоєнню травм і ран, зокрема післяопераційних.
Імунна система
Рукола багата на вітаміни й мінерали, які комплексно покращують загальний стан здоров’я. Вона містить у великій кількості один із найпотужніших вітамінів – вітамін С, що допомагає зміцнити імунну систему та підтримувати здоровий баланс в організмі зсередини.
Метаболізм і травлення
Ще однією великою перевагою руколи є наявність вітамінів групи В, які сприяють кращій роботі метаболізму. Вісім вітамінів групи В допомагають у всіх видах діяльності клітин організму, включаючи вироблення енергії, синтез жиру, утворення еритроцитів та багато інших життєво важливих процесів для здоров’я клітин і обміну речовин в організмі.
Протиракові властивості
Дослідження, зокрема у журналі PLOS One, показали, що фітохімічні речовини, які містяться в руколі, пригнічують активність ракових клітин. Вона сприяє профілактиці злоякісних пухлин і допомагає знизити ризик розвитку раку легенів, простати, молочної та підшлункової залоз, шийки матки, товстої кишки й яєчників.
Зір
Рукола є добре відомим джерелом каротиноїдів – природних пігментів, які здавна славляться покращенням здоров’я очей та здатністю людини правильно бачити. Фактично, каротиноїди уповільнюють процес дегенерації жовтої плями, тобто порушення центру поля зору людини. Збільшуючи кількість каротиноїдів у раціоні, можна уповільнити так званий класичний симптом старіння.
Зниження ваги
Рукола – головний помічник для дівчат, які прагнуть схуднути. Жоден інший салат не впливає настільки позитивно на обмін речовин, як ця корисна зелень. Як уже було сказано, рукола є скарбницею вітаміну С, йоду, підвищує рівень гемоглобіну в крові, виводить холестерин і має тонізуючий вплив на організм загалом – справжній природний енергетик, який неминуче позитивно вплине на будь-які спроби схуднення.
Рецепти з руколою
Як ви вже зрозуміли, рукола задовольняє безліч потреб організму й є простим способом стежити за своїм здоров’ям і підтримувати баланс імунної системи без радикальних змін у раціоні. Найпростіший спосіб додати руколу у своє щоденне меню – це салати. Нижче наведено кілька легких і швидких рецептів.
Салат з руколою, лососем і авокадо
Інгредієнти:
- рккола
- авокадо – 1 шт.
- лосось – 150 г
- помідори чері – 7–10 шт.
- суміш насіння для салату
- оливкова олія або соєвий соус із гірчицею
- сіль і перець
Приготування:
Промийте та висушіть листя руколи за допомогою серветок. Почистьте авокадо й наріжте кубиками або тонкими слайсами. Помідори чері помийте й поріжте навпіл, а лосось – на шматочки. З’єднайте всі інгредієнти в глибокій ємності, додайте насіння льону та кунжуту. Заправте соусом за смаком і перемішайте.
Салат з руколою та пармезаном
Інгредієнти:
- рукола
- сир пармезан (тонкі шматочки)
- в’ялені помідори
- цибуля
- сік лимона
- сіль і перець за смаком
Приготування:
Змішайте в одній ємності свіжі та сухі листя руколи з тонкими шматочками пармезану, в’яленими помідорами й цибулею. Додайте лимонний сік і приправте сіллю та перцем.
Салат із рукколою та полуницею
Інгредієнти:
- рккола
- листя салату
- радіккіо (можна замінити будь-яким салатом із родини цикорієвих)
- петрушка
- полуниця
- оливкова олія
- сік лимона або лайма за бажанням
- сіль і перець за смаком
Приготування:
Змішайте свіжі й сухі листя руколи, салату й радіккіо. Полуницю наріжте на половинки або четвертинки, додайте до зелені. Заправте салат оливковою олією та соком лайма для додаткового аромату. Посоліть і поперчіть. Прикрасьте салат свіжою рубаною петрушкою.
Примітка: Ви також можете додати улюблені овочі, фрукти й горіхи, щоб створити свій ідеальний салат.