Калина – ягода від ста недугів: секрети вживання та заготівлі на зиму

Ця унікальна червона ягода може врятувати від кашлю, допомогти при високому тиску, недокрів'ї та сотні інших захворювань. Але чи знаєш ти, як правильно її використовувати і робити заготівлі з калини на зиму?

Калина, користь і шкода якої, здавалося б, давно ретельно вивчені, все ж може здивувати. І приємно, і не зовсім. А для декого корисні властивості цієї рослини навіть у свідомому віці залишаються білою плямою у знаннях. Це необхідно терміново виправити. Чим ми й займемося в цій статті.

Користь калини та лікувальні властивості

Калина полезные свойства

Плоди калини багаті величезною кількістю вітамінів, таких як С (у два рази більше, ніж у цитрусових), А, Е, Р, К, а також ефірними оліями, пектинами, мікроелементами (калій, кальцій, магній, залізо, марганець, натрій, цинк, фосфор, ванадій, молібден) та органічними кислотами (мурашина, олеїнова і оцтова), які додають ягоді кислинку.

Проте корисна не лише сама ягода, а й молоді пагони, квіти та навіть кора. Наприклад, відвар з кори калини, меду й обліпихової олії чудово справляється з більшістю респіраторних захворювань. Ця суміш також ефективна для профілактики застуди у вогку осінь або в морозну зиму.

Читайте також

Рівний тон: 6 причин додати олію шипшини до свого догляду за шкірою

При сильному болю в горлі рекомендується полоскання відваром із калини. Тут є нюанс: ягоди й квіти рослини беруться в рівних пропорціях, адже саме це дозування найкраще дезінфікує та знеболює. Також, якщо додати до відвару кори калини мати-й-мачуху, ромашку, шипшину та календулу, отримана рідина ефективно справляється навіть із сильним і тривалим кашлем.

Якщо з якихось причин полоскання відваром не допомагає, можна зробити компрес на шию: змочити бавовняну тканину в калиновому відварі й прикласти до хворого горла. Обов’язкова умова – тепло укутати шию, бо без додаткового утеплення метод не працює.

Калина польза и вред

Крім того, плоди калини допомагають у лікуванні різних захворювань легень. Ні, як самостійний лікарський засіб ягода не впорається з пневмонією чи бронхітом. Але як допоміжний засіб – працює (особливо в парі з медом).

А якщо регулярно протягом місяця вживати жменю калини зі столовою ложкою меду, можна нормалізувати будь-який високий артеріальний тиск.

Читайте також

Калиновий чай: чим він корисний для організму і як його приготувати?

Як бачиш, цінні лікувальні властивості калини можна перераховувати дуже довго. Недарма її вважають універсальним натуральним засобом від 100 хвороб і станів. Спектр дії ягоди вражає – її можна використовувати як противірусний, протизапальний, жарознижувальний, сечогінний, зміцнювальний, ранозагоювальний засіб тощо.

Ось основний список переваг калини:

Калина полезные свойства

Калина – жіноча ягода

У всьому світі відомий косметичний ефект свіжих ягід калини, склад яких дивовижний. Її сік слугує основою для створення різноманітних масок, скрабів, тонізувальних і очищувальних засобів. Результат після таких процедур – оксамитова, зволожена й омолоджена на вигляд шкіра. Завдяки цим властивостям свіжий калиновий сік допомагає боротися з більшістю шкірних захворювань. Рани, фурункули, дерматит та інші неприємності швидко минають, практично не залишаючи слідів.

Порада: при проблемах зі шкірою пити калиновий сік, компот чи відвар – марна справа. Але компреси, мазі й втирання допоможуть швидше одужати.

Читайте також

Не захоплюйся: 5 фруктів із високим вмістом цукру та чим їх замінити

Калину також називають «жіночою ягодою» ще й через те, що її плоди є джерелом речовин, дія яких разюче схожа на жіночі статеві гормони. Тому калина корисна при різних ендокринних захворюваннях і станах жіночої репродуктивної системи, зокрема:

  • маткових кровотечах;
  • важкому клімаксі;
  • нерегулярному циклі;
  • болісних місячних;
  • мастопатії.

Шкода калини

Калина

Попри вражаючу користь, протипоказання у калини все ж є. Її не можна вживати під час вагітності, адже вона здатна стимулювати скорочення матки та сприяти виробленню червоних тілець у крові, надлишок яких може зашкодити плоду. Не рекомендується вона й мамам, які годують грудьми, до трьох місяців дитини, щоб уникнути алергічної реакції.

Шкода калини також може виявитися у людей із підвищеною згортанням крові та схильністю до утворення тромбів. Через сечогінні властивості її не варто вживати при енурезі та захворюваннях нирок.

Серед ризиків: тривале застосування калини може спровокувати утворення тромбів, зниження артеріального тиску, виникнення гіпоксії та ішемії.

Тому перед вживанням калини необхідно вивчити всі нюанси та тонкощі її застосування, а при наявності певних захворювань обов’язково проконсультуватися з лікарем. Пам’ятай, що цю ягоду потрібно вживати розумно, інакше є ризик виникнення описаних вище проблем.

Читайте також

Не всьому голова: 4 корисні альтернативи хлібу

Коли збирати калину?

Хоча калина достигає наприкінці серпня – на початку вересня, її зазвичай збирають із першими заморозками. Це потрібно для того, щоб уникнути гіркоти ягід: після підмерзання, навіть короткочасного, вони стають солодшими і краще підходять для заготівлі – від сушіння до різноманітних десертів і народних лікувальних засобів.

Рецепти з калиною при застудах

Чай из калины

Перші помічники при ГРВІ – чай і відвар із калини. Як їх приготувати – читайте нижче.

Чай із калини

Чисті ягоди розітріть у посудині за допомогою ступки і протріть через сито, щоб видалити кісточки. Отриману масу залийте гарячою водою і поставте варитися на слабкий вогонь протягом 10 хвилин, не доводячи до кипіння. Настій процідіть, а потім закип’ятіть. Перед вживанням змішайте пів чашки відвару з гарячою водою, медом або цукром.

Спрощений варіант: ягоди розімніть у чашці, залийте окропом, дайте настоятися 10 хвилин, процідіть, а перед вживанням додайте мед або підсолоджувач за смаком.

Відвар із калини

Відвар допомагає від кашлю і болю в горлі при застуді. Народна медицина пропонує безліч рецептів приготування відвару з калини. Спробуйте цей простий варіант:

2 ст. л. ягід калини розітріть до стану кашки, використовуючи дерев’яну ступку. Отриману масу залийте 250 мл окропу і поставте нагріватися на водяну баню на 15 хвилин. Отриманий відвар процідіть і дайте охолонути. Додайте склянку кип’яченої води й приймайте 4 рази на день по третині склянки.

Читайте також

Натуральний склад: особливості та рецепти масок для волосся з медом

Порада: багато джерел рекомендують готувати зі свіжих ягід сік або відвар калини, але рідко уточнюють, що на виході напій має дуже специфічний аромат. Більшість людей, відчувши цей запах, відмовляються навіть наблизитися до напою. Проблема вирішується: калиновий сік можна ароматизувати, додавши туди свіжу малину, відвар м’яти або меліси, апельсинову цедру... Ви можете скласти список натуральних ароматизаторів самостійно, орієнтуючись на свої уподобання.

Калина на зиму

Калина на зиму

Калину часто сушать, заморожують, додають до різноманітних десертів і начинок для пирогів, а також готують із неї сік, компоти, варення, джеми й навіть желе (до речі, калорійність калини становить лише 26,3 ккал на 100 г). Але найпопулярніші – це заготівлі калини на зиму. Вони мають бути в кожної господині, адже це справжній вітамінний заряд на всю холодну пору. Спробуйте наступні варіанти.

Сік із калини без варіння

Відсутність термообробки дозволяє максимально зберегти корисні властивості калини. Його можна приготувати з м’якоттю чи без, із цукром або сиропом, а можна і зовсім не додавати підсолоджувачі. Головна умова – зберігати калиновий сік у прохолодному місці.

Вам знадобиться:
- 1 кг свіжих або заморожених ягід калини
- 200 г цукру

Що робити:

Відокремте ягоди калини від гілочок, ретельно промийте, а потім розітріть їх у ступці. Вичавіть сік із оброблених плодів за допомогою марлі, щоб прибрати кісточки. Потім змішайте м’якоть із цукром, добре перемішайте й залиште на деякий час, щоб цукор повністю розчинився. Знову перемішайте. У вас має вийти калиновий сік із м’якоттю, що нагадує рідке пюре.

Далі розлийте сік у прогріті банки й закатайте. Зберігайте його в темному та прохолодному місці. За бажання сік можна не закатувати, а зберігати просто в холодильнику. У такому вигляді він також не зіпсується.

Читайте також

Пізня вечеря: правила, які допоможуть тобі не набрати зайву вагу

Варення з калини

Окрім соку і свіжозаморожених ягід, із калини готують варення та джеми, які рятують від застуд у холодні місяці, а також слугують смачною начинкою для випічки чи основою для чаю при застуді. Найпростіший варіант – варення-п’ятихвилинка, яке готується дуже легко.

Вам знадобиться:

  • 1 кг ягід калини
  • 1,3 кг цукру
  • 0,3 л води

Що робити:

Калину ретельно помийте, переберіть, видаліть черешки. Щоб розм’якшити ягоду й додати їй солодкість, бланшуйте ягоди в окропі 5 хвилин. Потім покладіть калину в друшляк, щоб стекла вода, а далі розкладіть по банках. Далі приготуйте звичайний цукровий сироп на основі води й залийте киплячою рідиною банки з калиною. Закатайте варення й зберігайте його в прохолодному місці.

Beauty Fresh

Wellnes&travel

Хвилююче й гаряче: сексуальні ігри для двох, де немає переможених

Персони

6 низьких моделей, які досягли запаморочливого успіху

Догляд за волоссям

Олія авокадо для волосся: дивовижне джерело сили та краси

Wellnes&travel

Подарунки, які запам'ятаються: як створити магію на Новий рік 2025

Фітнес та дієти

Як прибрати живіт без виснажливих скручувань всього за 10 хвилин на день

Догляд за волоссям

Як правильно доглядати за чубчиком, щоб він не перетворився на клоччя

Догляд за волоссям

Блиск і об’єм: як правильно використовувати бальзам для волосся

Фітнес та дієти

8 ефективних вправ із резинками для ніг і сідниць, які замінять спортзал

Wellnes&travel

10 хитрощів, які підкорять його в ліжку

Здорове харчування

7 потужних переваг руколи, через які варто включити її в свій раціон

Події

Міцні та красиві: як жіночий бранч надихнув на турботу про себе

Як носити

Чим відрізняються піджак, жакет і блейзер?

Фітнес та дієти

Є ефект: 3 прості детокс-дієти, які працюють

Догляд за волоссям

Пілінг шкіри голови: що це таке і як його робити?

Фітнес та дієти

Хто такі фрукторіанці та що буде, якщо їсти лише фрукти?

Фітнес та дієти

Найефективніші види тренувань для максимально швидкого схуднення